STRONA GŁÓWNA | NEWSY | GALERIA | COMENIUS | ZS CKR GOŁOTCZYZNA  
 

 

COMENIUS AKTUALNOŚCI

 


ZRÓWNOWAŻONE ZARZĄDZANIE ENERGIĄ...


WIATR I WODA


 

Zespół Szkół

Centrum Kształcenia Rolniczego

Gołotczyzna
ul. Ciechanowska 18 B

06 - 430 Sońsk

tel.: (23) 6713031

fax.: (23) 6713031

bratne@ci.home.pl 

 

Carrefourweek - 2015" - BELGIA

Odnawialne Źródła Energii w edukacji według standardów europejski
Zespól Szkół CKR w Gołotczyźnie realizuje ostatni etap Projektu
Partnerskiego Comenius europejskich szkół rolniczych. Projekt pt. „Zrównoważone zarządzanie energią. Kwestia zrównoważonego rozwoju w projektach dotyczących energii odnawialnej i ich wpływ na rozwój zielonego sektora gospodarki” jest realizowany w latach 2013 – 2015.
W dniach 30.03.- 03.04.2015r. w Belgii odbyło się spotkanie uczniów i
nauczycieli z 6 szkół z 5 krajów Europy.
Program "Carefour 2015" obejmował warsztaty, wizyty edukacyjne, zajęcia sportowe i kulturowe. Uczniowie mieli możliwość wymiany zawodowych doświadczeń na temat odnawialnych źródeł energii z rówieśnikami z innych regionów Europy. Poznali formy pozyskiwania
i sposby zarządzania energią odnawialną. Wyjazdy edukacyjne to okazja do wymiany kulturowej, podniesienia umiejętności językowych.
Na zdjęciach widzimy też wizytę w parlamencie Belgijskim, gdzie przyjmowała nas Pani Minster - Prezydent Fadila Laanan. W parlamencie, zasiadając w ławach parlamentarzystów dyskutowaliśmy o rola odnawialnych źródeł energii, która jest coraz bardziej oczywista, a obecne i przyszłe pokolenia muszą być szczególnie tego świadome, aby we właściwy sposób gospodarować dobrami
naturalnymi. W szczególności zaś uczniowie związani pracą z sektorem zielonym powinni być świadomi jak ważny jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

Belgia 2015 - galeria zdjęć


 

Carrefourweek - 2014" - NIEMCY

 

Zrealizowano 18 mobilności, 15 uczniów i 3 nauczycieli wyjechało na ”Carefourweek 2014”, spotkanie dla szkół partnerskich projektu, zorganizowane przez partnerską szkołę w Niemczech. Wyjazd był podsumowaniem dyskusji na platformie edukacyjnej. W międzynarodowym spotkaniu Carefour 2014 w Niemczech brali udział uczniowie z 6 szkół rolniczych z Belgii, Francji, Luksemburga, Holandii, Polski i jednej szkoły nie partnerskiej z Francji.

Liczba uczestników to 160 uczniów i 20 nauczycieli. W Niemczech mieliśmy poznać jak wygląda w praktyce gospodarka zasobami energii odnawialnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Podczas wyjazdu zobaczyliśmy jak w łatwy, szybki i przyjazny dla środowiska sposób można pozyskać energię z wody, słońca i z wiatru. Program spotkania związany był z wiodącym tematem odnawialnych źródeł energii i zarządzania ich zasobami. Uczniowie skorzystali z możliwości wymiany doświadczeń zawodowych z rówieśnikami z innych regionów Europy. W trakcie spotkania uczestnicy współpracowali w grupach, podzieleni w zależności od ich profilu zawodowego. W trakcie ”Carefour 2014” uczestnicy zrealizowali program pokazujący przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii do różnych celów, od przemysłu, gospodarstw rolnych. W czasie wyjazdów edukacyjnych uczniowie mieli okazję wymiany własnych doświadczeń zawodowych, co wpłynęło to na podniesienie ich umiejętności zawodowych, a zwłaszcza na poszerzenie wiedzy na temat gospodarki energia odnawialną. Po powrocie do szkoły uczniowie złożyli raporty z wyjazdu. Opracowują również prezentację z wyjazdów edukacyjnych. Program ”Carrefour 2012” zawierał wizytę w systemie biogazowni, w elektrowni wiatrowej, spotkania z ich użytkownikami. Elementem integrującym były codzienne gry i zabawy sportowe. Wyjazd uświadomił uczniom znaczenie OZE. Stali się bardziej odpowiedzialni, wiedzą że obecnie przyszłe pokolenia muszą być szczególnie świadome znaczenia właściwego sposobowy korzystania. Jest to ważne w szczególności dla uczniów, którzy mają zamiar pracować w sektorze zielonym, by byli świadomi jak ważna jest dla nas woda i prawidłowe zarządzanie jej zasobami. W trakcie spotkania był również poruszany temat wykorzystania energii wiatrowej. Uczniowie w swoich raportach, w części ewaluacyjnej ocenili wysoko zagospodarowanie systemów fotowoltaicznych w Bawarii. Niezapomniane wrażenia pozostawił dzień sportowy i wizytę parku linowym.
Ważnym elementem projektu i programu była integracja. Pierwszy wieczór upłynął pod znakiem wielokulturowości i wzajemnego poznania. Wszyscy uczestnicy spotkania przywieźli ze sobą potrawy i produkty regionalne i tradycyjne, które zaprezentowali w postaci tzw. Bufetu międzynarodowego. Była to prezentacja połączona z konsumpcją potraw tradycyjnych i regionalnych. Uczniowie z każdej szkoły przygotowali stół narodowy i cały wieczór trwała degustacji i objaśnianie przywiezionych potraw. Wyjazdy edukacyjne były także okazją do wymiany kulturowej, co wpłynęło znacznie na podniesienie poziomu wiedzy uczniów z geografii, wielokulturowości i języków obcych.
 

Z Comeniusem przez Europę.

Z Bawarską energią wróciła grupa 15 uczniów klas I-III technikum biorąca udział w projekcie Comeniusa pt. "Zrównoważone zarządzania energią...".
Uczestnicy w miejscowości Roggenburg spotkali się z kolegami z Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga i Niemiec, aby poznać sposoby gospodarowania energią w Bawarii. Elektrownie wiatrowe, solary i biogazownie są tam w każdej gminie. Zwiedzili niemiecką firmę produkującą energię i sprzedającą technologię biogazowni do innych krajów na świecie. Wielu wrażeń dostarczył dzień rekreacyjno-sportowy, podczas którego uczniowie grali w soccer - golfa, strzelali z łuku oraz wspinali się w parku linowym. Szlakiem górskim w Alpach dotarli do zamku w Neuschwanstein. Zwiedzili miasta Augburg i Monachium. 
Wyjazd ten oprócz tego, że w Bawarii mogli "dotknąć" odnawialnych źródeł energii, dał uczniom możliwość dokładnego poznania sposobów korzystania z tych źródeł. Spotkanie w międzynarodowym gronie to dla młodzieży doskonała lekcja języka angielskiego, niemieckiego i nawet francuskiego. 

galeria zdjęć1,

 galeria zdjęć 2


Europejski Dzień Języków Obcych

 

Uczestnicy projektu „Zrównoważone zarządzanie energią” wzięli udział w Europejskim Dniu Języków Obcych. W tym roku uczniowie naszej szkoły przygotowali stoiska prezentujące kraje europejskie i ich stolice. Było kolorowo, śmiesznie i bardzo smacznie. Mogliśmy przypomnieć sobie jak wyglądają europejskie flagi oraz nauczyć się kilku słów i wyrażeń w językach naszych bliższych i dalszych europejskich sąsiadów. Były symbole poszczególnych krajów. Te żywe jak: urocza kopenhaska syrenka, Święty Mikołaj i jego renifer prosto z Finlandii, piękne hiszpańskie seniority, a także greckie boginie i bogowie. Co więcej, mogliśmy zobaczyć: holenderskie krowy i tulipany, brukselskie atomium, hiszpańskie kastaniety, duńskie klocki Lego, rosyjskie maszyny rolnicze. Nie zabrakło europejskich przysmaków. Na stołach kusiły m.in.: holenderskie sery, hiszpańskie oliwki i pomidory, grecka sałatka, belgijskie frytki, węgierskie papryczki, fińska rybka, duńskie piwo (smaczna galaretka z pianką). Miłej atmosfery dopełniła muzyka: grecka, czeska, a także inne europejskie przeboje.
Konkurs na najbardziej pomysłowe stoisko wygrała klasa 2 FT (Grecja), która w nagrodę uda się na wycieczkę szkolną Kolejne miejsca zajęła klasa 1 RT (Węgry) i 4 MTH (Hiszpania). Zwycięzcom gratulujemy!!!
W czasie długiej przerwy mogliśmy także pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z piękniejszych miast Wielkiej Brytanii - Oxfordu. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Pośród najbardziej popularnych odpowiedzi znalazły się: w celu znalezienia lepszej pracy, dla celów turystycznych, zrozumienia literatury i tekstów piosenek i wreszcie dla własnej satysfakcji i rozwoju osobistego.
galeria zdjęć


 

Z COMENIUSEM PO WIOSNĘ DO FRANCJI!"

Carrefourweek - 2013" - FRANCJAUczniowie Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie uczestniczą w międzynarodowym projekcie „Zarządzanie wiatrem i wodą w sektorze zielonym” w ramach znanego programu LLP Comenius. W ubiegłym roku wyjechaliśmy do Holandii, a teraz młodzież właśnie wróciła z Francji.


Coroczny „Tydzień z Carrefour” to niezwykłe spotkania, w których bierze udział około 150 uczniów i nauczycieli z 7 krajów UE. Jest to ogromne wyzwanie by odnaleźć się w tak wielojęzycznym gronie, a organizatorzy „nie idą na łatwiznę” i tak dzielą grupy by każdy miał szansę na sprawdzenie swych możliwości komunikacyjnych.


Intensywny kurs językowy połączony był z równie pochłaniającymi zajęciami edukacyjnymi. Uczestnicy zwizytowali hodowlę ostryg, zwiedzili i poznali zasadę najstarszej w świecie elektrowni wykorzystującej siłę przypływów w Dinard, budowali umocnienia brzegowe i podglądali rekiny i olbrzymie ośmiornice. Polscy uczniowie poznali zupełnie nowe możliwości gospodarki zasobami wodnymi. A już całkowite zaskoczenie i entuzjazm wzbudziły metody zarabiania na tym, że wiatr po prostu wieje, a woda płynie! Sandyachting – to podobało się wszystkim! Wizyta w klubie „Escape – nauticus” trwała cały dzień: instruktorzy prowadzili zajęcia z kajakarstwa, żeglowania po plaży podczas odpływu, a nawet budowy latawca.


Ostatni dzień pozostawił najwięcej wrażeń. Wszyscy się zgodzą, Mont Saint Michael to niezwykłe miejsce, ale przejście do opactwa po dnie morza wśród ruchomych piasków jest życiową atrakcją i wspaniałym wyzwaniem.


Tydzień we Francji, intensywny i zadziwiający nauczył nas jak bardzo różni się „farmerowanie” w zależności od środowiska. Torfy, ostrygi, owce … i jazda konna po plaży – fajne migawki z europejskiej wsi, prawda?
przeczytaj raporty uczestników projektu: pobierz polik

Galeria zdjęć


 

"Carrefourweek - 2012" - Holandia

 

W dniach 21-25 maja grupa 15 uczniów i 3 nauczycieli z Zespołu Szkół CKR im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie wyjechała do Holandii w ramach projektu partnerskiego Comenius  „Water and Wind”. W międzynarodowym spotkaniu „Carrefourweek 2012” w Erm brali udział uczniowie szkół rolniczych z Belgii, Luksemburga, Szwecji, Polski, Francji, Niemiec i Holandii.  Działania projektowe trwają już od 2011r. Wyjazd był podsumowaniem dyskusji na platformie komunikacyjnej, a w Holandii mieliśmy  możliwość zobaczyć i poznać jak wygląda w praktyce gospodarka zasobami wodnymi w rolnictwie i na obszarach wiejskich, jak w łatwy, szybki i przyjazny dla środowiska sposób można pozyskać energię z wody i z wiatru.

Uczniowie w raportach ewaluacyjnych ocenili wysoko zagospodarowanie nieużytków i  przede wszystkim organizację ogromnych systemów rzecznych i kanałowych w Holandii. Uczestnicy zwiedzali Park Narodowy, budowę kanału Ter Apel Erica, szkołę Groningen.  Niezapomniane wrażenia pozostawił dzień sportów wodnych.

przeczytaj raporty uczestników pobierz plik

galeria zdjęć

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W dniu 22 marca na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień wody.

Tegoroczne hasło to „Bezpieczeństwo Wody i Żywności”. Również w naszej szkole nie zapomniano o tym wydarzeniu. Uczniowie wraz z opiekunami, realizujący Projekt Comenius, przygotowali wystawę poświęconą gospodarce wodnej. W czasie przerw lekcyjnych odbyły się prelekcje dotyczące prawidłowego gospodarowania zasobami wodnymi. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne .


Światowy Dzień Wody. Data ta została ustanowiona w 1992 r. podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w Rio de Janeiro. Celem ONZ było wskazanie społeczeństwu, jak ważne jest racjonalne korzystanie z ograniczonych zasobów słodkiej wody. Zwrócono uwagę na wpływ świadomości i prawidłowej gospodarki wodnej na jakość naszego dalszego życia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 900 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Omawiany kryzys ma wiele twarzy. Dla wielu społeczności oznacza wysiłek codziennego pokonywania wielkich odległości, aby zdobyć wystarczającą ilość wody, czystej lub zanieczyszczonej. Dla innych, oznacza cierpienie z pragnienia, niedożywienia i chorób. Brak dostępu do wody pitnej nie uśmierca w sposób spektakularny i czytelny dla opinii publicznej jak powodzie, trzęsienia ziemi i wojny. Jego ofiary odchodzą w ciszy, są to przede wszystkim noworodki i dzieci  zamieszkujące zarówno obszary rolnicze, jak i slumsy wielkich miast.

Według szacunków WHO każdego dnia około 4 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Oznacza to, że statystycznie co 20 sekund umiera jedno dziecko.


Pamiętajmy o oszczędzaniu wody….!!!

UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

 Design by SZABLONY.maniak.pl